Bieszczady – południowo-wschodni przyczółek polskich Karpat – to rozległa kraina o dzikiej przyrodzie, miejsce, gdzie można znaleźć się blisko nieskażonej natury. Z połonin roztaczają się niesłychane widoki, a wzroku przeskakującego z jednego zielonego pasma na drugie, trzecie i następne nie rozpraszają żadne osiedla ludzkie. Porosłe trawą ślady wsi, zdziczałe sady i dawne łemkowskie cerkiewki przypominają o minionych czasach. Przyroda triumfuje soczystą zielenią traw, nieskażonym pięknem bukowych lasów, szumem kryształowych potoków, rykiem jeleni i wyciem wilków. („Polska na weekend”, Pascal 1999)

Przeczytaj więcej o Bieszczadach »

Zapoznaj się z naszą ofertą »

Tarnica (1346 m n.p.m.)

tarnicanajwyższy szczyt polskich Bieszczadów, wznoszący się na krańcu pasma połonin, w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza. Należy do Korony Gór Polski. Na głównej kulminacji znajduje się punkt geodezyjny i żelazny krzyż (ustawiony w 1987 roku) upamiętniający pobyt ks. Karola Wojtyły.
Przeczytaj więcej »

Połonina Wetlińska (1255 m n.p.m.)

bieszczadypasmo górskie i połonina w Bieszczadach Zachodnich. Jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w regionie. Pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały usytuowane jest najwyżej położone bieszczadzkie schronisko PTTK „Chatka Puchatka”.
Przeczytaj więcej »

Połonina Caryńska (Berehowska, 1297 m n.p.m.)

bieszczadymasyw górski położony między dolinami Prowczy i Wołosatego, w których leżą miejscowości Brzegi Górne i Ustrzyki Górne. Południowo-zachodnie stoki są krótkie i stromo opadają ku dolinom, zaś północno-wschodnie tworzą łagodniejsze grzbiety.
Przeczytaj więcej »

Bieszczadzki Park Narodowy

bieszczadyjeden z dwudziestu trzech polskich parków narodowych, położony w Bieszczadach Zachodnich. Utworzony został w 1973 roku i jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym na terenie kraju.
Przeczytaj więcej »
Strona internetowa »

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego

bieszczadyna trzech salach ekspozycyjnych można zwiedzić wystawy prezentujące m.in. faunę i florę Bieszczadów oraz wybrane zagadnienia z biologii i systematyki świata zwierząt. Muzeum mieści się w Ustrzykach Dolnych.
Strona internetowa »

Jezioro Solińskie

bieszczadyzbiornik zaporowy położony w pobliżu miejscowości Solina. Pozostałości dawnej wsi znajdują się na dnie obecnego zbiornika. Zapora w Solinie, mająca 82 m wysokości i 664 m długości, jest najwyższą w Polsce.
Przeczytaj więcej »

Jezioro Myczkowskie

bieszczadyzbiornik retencyjny położony na rzece San. Wokół jeziora znajdują się tereny o walorach turystycznych i uzdrowiskowych. Tworzy je zapora ziemna o długości 386 m i wysokości 17,5 m. Zbiornik powstał jako część Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce.
Przeczytaj więcej »

Krzemieniec (1221 m n.p.m.)

bieszczadyszczyt górski w wododziałowym paśmie Bieszczadów Zachodnich. Najbardziej wysunięta na zachód partia szczytu (1208 m n.p.m.) jest miejscem zbiegu granic Polski, Słowacji i Ukrainy. Miejsce to jest oznaczone granitowym obeliskiem.
Przeczytaj więcej »

Wielka Rawka (1307 m n.p.m.)

bieszczadynajwyższy szczyt pasma granicznego. Kopuła ma charakter wyrównanego grzbietu o długości wierzchowiny około 700 m. Jest najwybitniejszym, czyli odznaczającym się największą minimalną deniwelacją względną, wzniesieniem Bieszczadów Zachodnich.
Przeczytaj więcej »

Mała Rawka (1272 m n.p.m.)

bieszczadygóra będąca kulminacją grzbietu Dział. Leży 15 minut szlakiem górskim od Wielkiej Rawki, oddzielona od niej wysoko położoną przełęczą, na której rośnie najwyżej występujący w polskich Bieszczadach las. U jej podnóża położone jest schronisko PTTK Bacówka Pod Małą Rawką.
Przeczytaj więcej »

Bieszczadzka Kolejka Leśna

bieszczadykolej wąskotorowa w Bieszczadach o szerokości toru 750 mm, będąca najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce. Powstała pod koniec XIX wieku. Bazą kolejki jest stacja w Majdanie.
Przeczytaj więcej »
Strona internetowa »

Leśny Zwierzyniec

bieszczadymini zoo znajdujące się w miejscowości Liszna koło Cisnej. Na jego terenie można nie tylko podziwiać, ale również obcować ze zwierzętami. Turyści przebywający w Bieszczadach mogą zobaczyć tam m.in. muflony, daniele, jelenie, dziki, lisy, norki, szopy pracze, a także ogromną liczbę ptaków wodnych i lądowych.

Rezerwat przyrody Sine Wiry

bieszczadyrezerwat przyrody położony na terenie gmin Cisna i Solina, utworzony w 1987 roku. W rezerwacie znajdują się liczne stanowiska roślin i ostoi zwierząt, będące efektem specyficznego położenia oraz urozmaiconej rzeźby terenu.
Przeczytaj więcej »

Góry Sanocko-Turczańskie

niewielkie pasmo górskie w Karpatach Wschodnich, przecięte granicą polsko-ukraińską. Rozciągają się na północ od Bieszczadów i na południe od Pogórza Przemyskiego, między dolinami środkowego Sanu i Stryja. Najwyższym szczytem jest Magura Łomniańska (1024 m n.p.m.).
Przeczytaj więcej »

Szlak Architektury Drewnianej

na podkarpackiej część szlaku najczęściej spotykanymi obiektami są drewniane cerkwie. Nie brakuje jednak zabytkowych kościołów (obiekty w HaczowieBliznemTurzańsku i Smolniku wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO), dworków oraz pięknej zabudowy wiejskiej.
Przeczytaj więcej »

Lesko

miasto położone nad Sanem, na obszarze Gór Sanocko-Turczańskich. Stolica powiatu leskiego oraz siedziba gminy Lesko. Najważniejsze atrakcje: SynagogaCmentarz żydowskiZamek KmitówKościół parafialny pw. Nawiedzenia NMPKamień LeskiLądowisko Bezmiechowa.
Przeczytaj więcej »

Sanok

miasto położone w dolinie Sanu, w Kotlinie Sanockiej. Stolica powiatu sanockiego oraz siedziba gminy Sanok. Najważniejsze atrakcje: Muzeum Budownictwa LudowegoZamek KrólewskiMuzeum HistorycznePodkarpackie Centrum Sztuki WspółczesnejRynekPark miejski.
Przeczytaj więcej »

Zagórz

miasto położone w pobliżu ujścia Osławy do Sanu, na Pogórzu Bukowskim. Znajduje się w powiecie sanockim, siedziba gminy Zagórz. Najważniejsze atrakcje: Klasztor Karmelitów BosychCerkiew św. Michała ArchaniołaZakucieSankturaium Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Przeczytaj więcej »

Komańcza

wieś położona w dolinie rzeki Osławicy i potoku Barbarka (dawniej Kumaniecki Potok). Znajduje się w powiecie sanockim, siedziba gminy Komańcza. Najważniejsze atrakcje: Klasztor NazaretanekCerkiew Opieki Matki Bożej.
Przeczytaj więcej »

Jeziorka Duszatyńskie

nazwa dwóch, w przeszłości trzech, jezior osuwiskowych znajdujących się na zachodnich zboczach Chryszczatej w pobliżu wsi Duszatyn. Jedna z większych osobliwości przyrodniczych regionu. Jeziorko Górne położone jest na wysokości 701 m n.p.m., zaś Dolne na wysokości 683 m n.p.m..
Przeczytaj więcej »

Zamek Sobień

średniowieczny zamek w dolinie Sanu, znajdujący się na terenie wsi Manasterzec. Do dziś zachowały się fragmenty murów obronnych, szczątki budynków i ślady wałów przedzamcza. Od 1970 roku istnieje tu Rezerwat przyrody Góra Sobień.
Przeczytaj więcej »

Park Miniatur

bieszczadyna terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Caritas w Myczkowcach ustawionych zostało 140 makiet najstarszych kościołów i cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy. Makiety posadowiono na 10 wzgórzach, wszystkie wykonano w skali 1:25.
Strona internetowa »

Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”

bieszczadypowstał w 2013 roku z myślą o ochronie nocnego środowiska naturalnego z akcentem na ciemne, rozgwieżdżone niebo. Ma na celu informować społeczeństwo i społeczność naukową o sposobach ochrony tego obszaru przed zanieczyszczeniem światłem.
Strona internetowa »

Centrum Ursa Maior

bieszczadymikrobrowar oraz centrum sztuki znajdujące się w Uhercach Mineralnych. Budynek powstał przy głównej drodze prowadzącej do przejścia granicznego w Krościenku. Jego przestrzeń zajęła sala koncertowa, sklep z produktami regionalnymi oraz Bieszczadzka Wytwórnia Piwa.
Strona internetowa »

Siekierezada

bieszczadykultowy bar w Cisnej, w którym można nie tylko dobrze zjeść i napić się lokalnego piwa, ale także poczytać historię ludzi związanych z Bieszczadami, posłuchać muzyki, obejrzeć prace regionalnych artystów. Wnętrze knajpy zdobią m.in. siekiery powbijane w stoły oraz bieszczadzkie diabły.
Strona internetowa »

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

bieszczadynajwiększa w Polsce wypożyczalnia drezyn rowerowych z bazą w Uhercach Mineralnych. Przedsięwzięcie to łączy turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej. Uroki trasy można podziwiać przemierzając dany odcinek drezynami napędzanymi siłą własnych nóg.
Strona internetowa »

Zimowe szaleństwo

bieszczadypodczas sezonu w okolicy czynnych jest kilka doskonale przygotowanych stoków narciarskich. Wyciągi znajdują się m.in. w miejscowościach: Weremień (LeskoSki), Ustrzyki Dolne (Gromadzyń), Wańkowa (Bieszczad.ski), Puławy (KiczeraSki).